Bezpłatne badania nerek

Nefrotest plakat

Półtora miliona osób przedwcześnie umrze w Polsce z powodu niewykrytych na czas chorób nerek – alarmują nefrolodzy. Bezpośrednią przyczyną zgonów będą zawały, udary, czy nowotwory. W akcie zgonu nie będzie ani słowa o chorobach nerek. Jednak to one i toksyny, które kumulują się w organizmie pozbawionym organu czyszczącego krew, zatrują i zniszczą inne narządy. Osoby, które ukończyły 45 lat, mają okazję bezpłatnie zbadać swoją krew pod kątem chorób nerek w niedzielę, 5 czerwca 2015 roku podczas akcji NEFROTEST w Brodnicy. Jest to część ogólnopolskiej kampanii społecznej organizowanej przez Nefron Sekcję Nefrologiczną Izby Gospodarczej Medycyna Polska oraz B.Braun Avitum Polska. Kampania jest też częścią Białego Tygodnia w Brodnicy.

Szacunkowo, w Polsce problemy z nerkami ma ponad 4 miliony osób. Większość
z nich nie zdaje sobie z tego sprawy. „O nerkach, mówi się często jako o cichym zabójcy. Choroby tych narządów mogą rozwijać się nawet 20 lat, choć pacjent o tym nie wie. Nic go nie boli, a potem nagle trafia na dializy lub na pilną listę do przeszczepienia nerki. Tymczasem wystarczy proste badanie moczu i krwi, by wykryć przewlekłą chorobę nerek we wczesnym stadium. Pacjent ma wtedy szansę na pełne wyleczenie” – tłumaczy
dr Liliana Chodara-Kuc, Kierownik Stacji Dializ B.Braun Avitum w Brodnicy.

Aby przebadać krew podczas kampanii NEFROTEST w Brodnicy trzeba pamiętać o wcześniejszej rejestracji. „Rejestracja pozwoli nam wprowadzić porządek podczas badań. Pacjenci będą przychodzić na konkretną godzinę, by uniknąć niepotrzebnego, długiego oczekiwania w kolejce. Przypominam też, że aby się przebadać, nie trzeba być na czczo” – mówi Beata Krokowska, pielęgniarka oddziałowa Stacji Dializ B.Braun Avitum.


Trzeba także pamiętać, że na badania mogą zapisać się tylko osoby od 45. roku życia. Wymagany będzie numer PESEL. Rejestracja zostanie przeprowadzona 30 i 31 maja br. pod dwoma numerami telefonów:
516 05 07 05, 516 07 05 07., w godz. 10:00 – 15:00.

W grupie największego ryzyka zachorowania na niewydolność nerek są osoby chore na cukrzycę, nadciśnienie, schorzenia układu krążenia (pacjenci po przebytych zawałach, udarach, z miażdżycą) oraz po 60. roku życia. Profilaktyczne badania zalecane są też tym, którzy mają w rodzinie osoby chore na nerki. Właściwie każdy dorosły powinien poddać się raz na rok kontrolnym badaniom nerek.

Brodnica to już 60. miasto na mapie Polski, gdzie odbywa się kampania NEFROTEST. Od początku akcji w 2010 roku, przebadaliśmy ponad 44 tysiące osób. Prawie zawsze jest dużo więcej chętnych niż dostępnych na badania miejsc. Wszyscy przebadani, których wyniki nie mieściły się w normach zostali skierowani na dalszą diagnostykę.

Wsparcia dla akcji na terenie całego kraju udzielił prof. dr hab. n. med. Marian Klinger – Krajowy Konsultant w dziedzinie Nefrologii. Natomiast na szczeblu lokalnym, badania swoim patronatem wspierają: ks. Jan Tyrawa – Biskup Bydgoski, ks. Andrzej Suski – Biskup Toruński, Mikołaj Bogdanowicz – Wojewoda Kujawsko-Pomorski, Piotr Boiński – Starosta Brodnicki, Andrzej Ochlak – Starosta Nowomiejski, Jarosław Radacz – Burmistrz Brodnicy, Józef Blank – Burmistrz Nowego Miasta Lubawskiego, Dariusz Szczepański – dyrektor Zespołu Opieki Zdrowotnej w Brodnicy, Bogumił Kurowski – dyrektor Szpitala Powiatowego w Nowym Mieście Lubawskim oraz prof. dr hab. Jacek Manitius z Kliniki Nefrologii, Nadciśnienia Tętniczego I Chorób Wewnętrznych ze Szpitala Uniwersyteckiego nr 1 im. A. Jurasza w Bydgoszczy – Wojewódzki Konsultant w dziedzinie Nefrologii.

Do pobrania: