W Brzoziu o sporcie, jego wartościach – obywatele dla aktywności

Obywatele dla aktywności to seria konsultacji społecznych, spotkań z ekspertami i badań poprzedzająca stworzenie Kujawsko-Pomorskiego Programu Rozwoju Sportu.

Koncepcja projektu wzięła się z twórczego spotkania różnych partnerów (Urzędu Marszałkowskiego Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Stowarzyszenia Run-to-Run, Fundacji Rozwoju Kultury Fizycznej i Uniwersytetu Warszawskiego) oraz potrzeby zmiany. W ostatnich latach jednym z najważniejszych zadań Urzędu Marszałkowskiego było wsparcie budowy infrastruktury sportowej. Powstało 213 „orlików”, kilkadziesiąt hal i sal sportowych, krytych pływalni, stadionów lekkoatletycznych, centrów sportowych. Samorząd Województwa przeznaczył na ten cel ponad 422 mln złotych!

Roli gospodarza podjęły się władze Gminy Brzozie z Wójtem Bogusławem Błaszkiewiczem na czele. Przyznać trzeba, że samorząd Brzozia przygotował konferencję wzorowo – i pod względem organizacyjnym, i merytorycznym. Oprócz Wójta duża w tym zasługa Małgorzaty Lendzionowskiej, która przygotowała wraz z Marcjanem Biegajem prezentację sportowych osiągnięć gminy. Rozmawiano o orlikach, bazie sportowej, inicjatorach imprez, autorytetach sportowych w lokalnym wymiarze, o udanych przedsięwzięciach i doraźnych kłopotach.
Z ogólnopolskich badań prowadzonych przez Centrum Wyzwań Społecznych Uniwersytetu Warszawskiego wiemy, że w polityce sportowej często problemem są trzy mechanizmy: nie odkładanie się wiedzy, brak wymiany dobrych praktyk i brak partnerstw strategicznych. Poprzez zaplanowany projekt inicjatorzy chcą rozpocząć proces odpowiedzi na te trzy wskazane deficyty, jeszcze zanim wprowadzą w życie nowy program rozwoju sportu. Chcą zgromadzić potrzebną wiedzę, wymienić się dobrymi praktykami i wyznaczyć sobie wspólne cele działania.

Tematy przewodnie owego spotkania to: liderzy sportu a właściwie ich brak; dominacja piłki nożnej w sporcie gminnym i co z tego wynika? Co jest przeszkodą dla ludzi, którzy chcieliby organizować czynną aktywność fizyczną?  Jak przy pomocy sportu rozwiązywać problemy społeczne? Interesujące uwagi przekazali m.in. biegacz i animator sportu z Obrowa Kazimierz Musiałowski, znany piłkarz Grzegorz Bała, Agnieszka Fiszer i Radosław Fiszer – nauczyciele wychowania fizycznego w Gimnazjum Brzozie, autorzy programu unihokeja i pływania dla dzieci i młodzieży.

(wind)